Knjižni klub IZVORI
Trnjanska cesta 64
10000 Zagreb

flowerflowerflower

Trenutno se nalazite na
Knjiga

Strast za matematikom
Brojevi, zagonetke, religija, ludilo i potraga za stvarnošću

Clifford A. Pickover

Kategorija:  Matematika



Strast za matematikom

Nakladnik:  IZVORI

Biblioteka:  Luč


Stranice:  336

Uvez:  Meki uvez

Format:  16,5 x 24,5 cm


Kataloški broj:  5054

ISBN:  978-953-203-384-7


Cijena:  27.00 €

Internet cijena:  24.30 €   


Ocjena nakladnika:  5.00

Ocjena korisnika:  4.50 ( ukupno glasova: 2 )


Broj pregleda knjige:  7737


Opis:
Strast za matematikom je poučno, zabavno putovanje kroz čarobne krajolike matematike. Knjiga je to sastavljena od oko tisuću zanimljivih matematičkih priča i pričica, zanimljivosti iz povijest, filozofije, geometrije, teorije brojeva, vjerojatnosti. Tu su i crtice iz života velikih matematičara, anegdote, citati njihovih izjava, zagonetke rješive i nerješive. sve upotpunjeno brojnim crtežima.

I rješenjima na kraju knjige!

U toj zbirci, pa čak ponegdje i namjernoj zbrci, ima od svega i svačega ponešto za svakoga tko cijeni tajanstvo brojeva. Tu su šaljivi primjeri, ali i silno teški problemi, čudne konstante, beskonačnosti, magični kvadrati, fraktali, majmuni koji pišu Hamleta…

Za one koji vole sve što ima veze s matematikom, tom kraljicom uma, ovo je prava knjiga! I ne morate biti matematičar da biste uživali u njoj.

Dovoljno je da vas očaravaju brojevi i njihovi međuodnosi.

Dovoljno je da im se niste prestali čuditi. Nagradit će vas.



(Ulomak iz knjige):

Prije jednog stoljeća, Ramanujan je bio Neo iz The Matrixa u našoj vlastitoj stvarnosti. Kao dječak, Ramanujan je kasno naučio govoriti. Izgledalo je da će sve vrijeme provesti u piskaranju čudnih simbola po svojoj tablici ili pišući

jednadžbe u svoje bilježnice. Kasnije u životu, dok je radio u računovodstvenom odjelu poštanskog ureda u Madrasu, poslao je neke od svojih jednadžbi znamenitom britanskom matematičaru G. H. Hardyju. Hardy je smjesta bacio te jednadžbe u smeće – ali ih je kasnije izvukao da ih još jednom pogleda. O tim je formulama Hardy rekao da “nikada prije nije vidio ništa što bi im imalo sličilo,” te da su ga neke potpuno “porazile”. Brzo je shvatio da je te jednadžbe “mogao ispisati samo vrhunski matematičar.” U Ramanujan: Twelve Lectures Hardy je

napisao da te formule “moraju biti istinite, jer da nisu istinite, nitko ne bi imao mašte da ih smisli.”



Komentari:  (0)

Copyright © 1990 - 2008 Knjižni klub IZVORI.   Sva prava pridržana.
CSS Validation Service Markup Validation Service